Author: a***_
Date:
Review: Absolutely love it !!!
Color: Translucent
Size: one-size
Price: 49kr
Oil stands zero chance against this mattifying loose powder. Tap into our Blur in a Bottle Loose Setting Powder with your favorite powder puff or brush to press snooze on smile lines and creasing. The long lasting finish you'll get with this powder will also keep oil at bay and your glam fresh for hours on end. If you love a blurred, matte finish, this powder will be your new best friend.
| Ingredients | Alcohol-Free, Vegan, Fragrance-Free |
| Color | Translucent |
| Benefits | Invisible Pores |
| Finish | Matte |
| Texture | Loose Powder |
| Height | 4.28 cm |
| Length | 6.56 cm |
| Net Weight | 30 g |
| Width | 6.22 cm |
| SKU | sb25012142481989999 |
Brand Name: SHEGLAM
Brand Page: https://m.shein.se/Brands/SHEGLAM-sc-01429018.html
About: Premium, Innovative, Affordable & 100% CRUELTY FREE. SHEGLAM provides high-quality cosmetics at fair prices by only partnering with the best&world-class manufacturers. We believe GLAM isn't just for a select few. Beauty isn't a gift, it's a RIGHT!
Quality: 3993393 people said the quality is very good!
Author: a***_
Date:
Review: Absolutely love it !!!
Color: Translucent
Size: one-size
Author: d***7
Date:
Review: I tried the SHEGLAM Blur In A Bottle Loose Setting Powder in Translucent, and I love it! It gives a smooth, blurred finish and sets makeup perfectly without looking cakey. It controls shine for hours and feels super lightweight on the skin. Great quality for the price — highly recommend!
Color: Translucent
Size: one-size
Author: M***l
Date:
Review: Very good quality loved it
Color: Translucent
Size: one-size
Author: n***y
Date:
Review: Really lovely, fine, translucent powder. I can't really give much of a detailed review because I always purchase a translucent powder and a pinky shade one and mix them together. I would definitely purchase again.
Color: Translucent
Size: one-size
Your payment at SHEIN is secured with global payment security certifications.
SHEIN does not share personal information about you with nonaffiliated third parties. All your information and privacy will not be compromised.